Gå till innehåll
Lidingö Ryttarförening
Lidingö Ryttarförening

Funktionärer efterlyses!

Nu behöver vi din hjälp! Den 17-18 maj är det dags för vårens externa dressyrtävling på Stockby, och för att kunna genomföra tävlingen behöver vi funktionärer.

Lidingö Ryttarförening arrangerar dressyrtävling på Stockby helgen den 17-18 maj, med sju klasser från LB:3 till MSV B:5.

Funktionärspassen delas upp - lördagseftermiddagen innehåller två pass och på söndagen jobbar man fyratimmars-pass. Utöver det tillkommer förberedelser lördag förmiddag, samt städning och återställande av anläggningen söndag kväll.

Här kan du läsa mer om vad du kan hjälpa till med på tävlingen. Word, 17.2 kB, öppnas i nytt fönster.

Tänk på! Om du har för avsikt att söka tävlingsbidrag för 2025 så krävs det bland annat att du har deltagit som funktionär på våra externa tävlingar. Du kan läsa mer om reglerna för tävlingsbidrag här.

Glöm inte att ju fler vi är som hjälper till, desto roligare blir det - låt oss hjälpas åt att göra LRF:s dressyrtävlingar till den tävling som alla ryttare vill rida. Hästvana eller inte, det finns ett uppdrag för alla!

Välkommen att anmäla dig på mail till Lena Gentili på lena.gentili@gmail.com snarast.

Publicerad: 2025-05-05

Senast uppdaterad: 2025-05-05

Författare: Emelie Samuelsson Radell

Sponsorer

Postadress

Lidingö RF - Ridsport
Stockbyvägen 2
181 41 Lidingö

Kontakta oss

0703-791 764
info@lidingorf.se